Z histórie školstva v obci  vyberáme

Škola existovala v obci už v polovici 15. storočia, hoci najstaršia doteraz známa správa o nej je až z roku 1596. V spisoch sa však neuvádza miesto, kde  budova školy stála. Učiteľ v tom čase vykonával mnoho ďalších funkcií - bol notárom, organistom, dirigentom kostolnej hudby i spevokolu. Takmer do konca 19. storočia sa v škole vyučovalo len po slovensky.

Prvá správa o umiestnení školy je z roku 1868 – vtedy škola stála v miestach terajšej budovy obecného úradu. Pozostávala z 2 tried pre 4 ročníky a bytu učiteľa. Roku 1896 ju presťahovali do objektu starého obecného domu, kde zostala do roku 1930. Vo dvoch triedach sa tiesnilo asi 200 žiakov. Významným učiteľom v tomto období bol rodák Ignác Špánik.
          Uzákonenie maďarčiny ako jediného úradného jazyka v krajine znamenalo koncom 19. storočia zavedenie maďarčiny do škôl povinne, slovenský jazyk sa učil len 2 hodiny týždenne. Povinná školská dochádzka sa nedodržiavala dôsledne, mnohí žiaci chodili do školy len v zime, v lete pásli dobytok a pomáhali pri poľných prácach.

Po vzniku samostatnej ČSR v roku 1918 riešila obecná samospráva nedostatok vyučovacích priestorov a premenu cirkevnej školy na obecnú alebo štátnu. Štátna obecná škola so štyrmi triedami bola vytvorená v r. 1925 a v roku 1930 (pričinením správcu školy Jaroslava Vlčka) dostala novú budovu, ktorá vtedy patrila medzi najmodernejšie školy na Slovensku: dvojpodlažná 6+1 triedna škola mala kabinet aj byt správcu školy. /Pre ďalšie vzdelávanie mládeže po ukončení školskej dochádzky otvorili v roku 1930 v obci Ľudovú hospodársku školu, ktorá pretrvala druhú svetovú vojnu./

Od 1.9.1933 začala svoju činnosť Štátna meštianska škola v Chtelnici, ktorá bola spočiatku len pobočkou školy vo Vrbovom. Jej prvým riaditeľom po osamostatnení sa v šk. roku 1937/38  stal Dominik Štubňa, publicista a spisovateľ známy pod pseudonymom Zámotský. Už v tomto období dochádzali do meštianskej školy deti z okolitých obcí- Dobrá Voda, Dechtice, Naháč, Kátlovce, Lančár, Kočín.
          Po roku 1945 sa začalo  vyučovanie v meštianskej škole v nových priestoroch, v budove kaštieľa.

Tu pôsobila až do jej zrušenia r. 1953, prechodom na osemročnú strednú školu. Dovtedy samostatná národná škola, ročníky 1.-5., ostala v budove bývalej ľudovej školy.

Prechodom na povinnú deväťročnú školskú dochádzku v r. 1961 sa zvýšil počet žiakov na 650. Škola mala 21 tried, 27 učiteľov a nevyhovujúce priestory.

Nová terajšia budova školy bola postavená v r. 1972. Novopostavený objekt mal 21 učební, 14 kabinetov, 2 dielne, 2 telocvične, ihrisko, šk. pozemok, 2 knižnice, 4 družiny, služobný byt. Pri škole bola vybudovaná bytovka pre učiteľov. Po presťahovaní celej školy pod jednu strechu sa v budove bývalej národnej školy usídlila materská škola. Nová škola dostala názov Základná deväťročná škola SNP. V tomto čase bol jej riaditeľom Gejza Pockody. V šk. roku 1972/73 mala škola 515 žiakov, 42 zamestnancov, z toho jeden bol záhradník.

Od šk. roku 1973/74 funkciu riaditeľa zastával Július Oravský, akademický maliar. Viedol výtvarné krúžky a pripravil mnoho talentov na ďalšie štúdium. Na jeho počesť sa každoročne pripravuje podujatie "Oravského paleta", kde sú vystavené výtvarné diela talentovaných žiakov i dospelých. Dokončili sa práce s úpravou okolia školy.

Od roku 1980 sa prechádza na osemročnú základnú školu. V tomto období – v rokoch 1980/81 až 1989/90 bol riaditeľom základnej školy Milan Bílik. Dôraz sa kládol na zvládnutie veľkého množstva učiva počas ôsmich rokov trvania dochádzky na základnej škole.

V rokoch 1990 – 2005 funkciu riaditeľa zastával PaedDr. Viliam Jurkas. 1.1. 1998 škola nadobudla právnu subjektivitu, v areáli školy boli vybudované tenisové kurty. Zriadené bolo aj školské športové stredisko zamerané na futbal, tiež prvá počítačová učebňa. Po r. 1990 klesol počet žiakov školy, ktorý súvisel s poklesom populácie v obci.

Od roku 2006 vedenie školy prevzala Mgr. Ružena Lukačovičová. V tomto období boli z projektov vybavené učebňa anglického jazyka a  školská knižnica.  Tiež sa zmodernizovali učebne výtvarnej a hudobnej výchovy a fyziky. Do prevádzky bolo odovzdané multifunkčné ihrisko. V školskom roku 2009/2010 sa uskutočnili rekonštrukčné práce spojené s výmenou okien, zateplením i s novou fasádou budovy. Od 1. januára 2016 došlo k zlúčeniu školy s materskou školou. Nový názov školy je: Základná škola s materskou školou, Nám. 1. mája 3, Chtelnica.

V  roku 2016 sa novým riaditeľom školy stal PaedDr. Andrej Hipík. Od tohto obdobia priestory školy prechádzali ďalšou premenou. Rekonštruované bolo osvetlenie, elektroinštalácia, zmodernizovalo sa vybavenie učební (fyzika, informatika, polytechnická učebňa - dielne, jazyková učebňa). Zmodernizovaný bol exteriér i interiér telocviční, vymaľované priestory, obstaraná didaktická technika (notebooky a interaktívne tabule) v každej triede, rekonštruované toalety, obnovené podlahy či vybavenie jedálne a školskej kuchyne. Pred a v priebehu covidovej pandémie v škole pribudli nové profesie: špeciálny pedagóg a šk. psychológ.